Savo veiklos pradžioje Socialinių inovacijų fondas ėmėsi iniciatyvos padėti bedarbėms ir ekonomiškai nuskriaustoms moterims daryti teigiamus pokyčius savo gyvenime, o taip pat paskatinti jas tapti socialiai aktyviomis bei ekonomiškai nepriklausomomis.
1994 metais Socialinių inovacijų fondas suorganizavo pirmus nemokamus kompiuterinio raštingumo kursus bedarbėms ir socialioje atskirtyje esančioms moterims Kauno mieste. Paramos šiai iniciatyvai organizacija sulaukė iš Olandijos vyriausybinės programos “Pagalba Lietuvos socialinei aprūpinimo sistemai”. Šios programos įgyvendinimą Lietuvoje stebėjo Lietuvos Respublikos Socialinės Apsaugos ir Darbo Ministerija. 1997 metais, įkūrus „Mokymo centrą moterims ir bendruomenei“ pagal EK PHARE LIEN programą, Socialinių inovacijų fondas prapletė savo veiklą švietimo srityje, pasiūlęs nemokamus mokymus buhalteriams, kompiuterizuotos apskaitos programos “Pragmos” kursus, anglų kalbos užsiėmimus bei slaugos kursus. Tuo pat metu buvo organizuojami ir seminarai, kurių metu bedarbėms ir socialioje atskirtyje esančioms moterims buvo stengiamasi padėti atgauti pasitikėjimą savimi bei išsiugdyti aktyvios darbo paieškos įgūdžius. Tokia įvairi mokymosi įvairovė suteikė moterims galimybę įgyti naujausių žinių, įgūdžių ir kompetencijų, būtinų sėkmingai integracijai į darbo rinką.
Šiuo metu Socialinis inovacijų fondas siekia įgyvendinti socialines inovacijas kuriant socialinius klasterius tokiose srityse, kaip žmogaus teisių apsauga, smurto prieš moteris bei prekybos žmonėmis ir narkotinių medžiagų vartojimo prevencija, lyčių lygybės ir įvairovės skatinimas, socialinė gerovė darbo vietoje, darbas ir švietimas, sveikatos apsauga, tautinių mažumų integravimas į visuomenę ir kitose srityse.
Visa savo veikla Socialinių inovacijų fondas siekia įgyvendinti misiją: “Užtikrinti lygias galimybes socialiai remtiniems žmonėms socialinių inovacijų ir švietimo pagalba”.
Socialinių inovacijų fondo pagrindiniai uždaviniai yra šie:
Šiuo metu Socialinių inovacijų fondo vykdoma veikla yra labai plati. Fondas aktyviai dirba vietiniame/nacionaliniame, Europos ir tarptautiniame lygmenyse.
Vietiniame (bendruomenės) lygmenyje SIF siūlo įvairias mokymosi galimybes bedarbiams ir socialiai remtiniems žmonėms (neformalaus mokymo socialinės ir profesinės reabilitacijos kursai, klubas „Padėk sau pats“, savanoriškas darbas, mentorystės programos, konsultavimas ir orientavimas) siekiant padėti jiems įsitraukti į darbo rinką ir tapti aktyviais piliečiais.
Nacionaliniame lygmenyje Socialinių inovacijų fondas aktyviai įgyvendina lyčių lygybę rengdamas mokymus ir konsultacijas šioje srityje dirbančioms nevyriausybinėms organizacijoms ir socialiniams partneriams. Taip pat fondas, teikdamas pasiūlymus Lietuvos Respublikos Seimui bei Vyriausybei, aktyviai stengiasi paveikti lyčių lygybės ir įvairovės klausimų sprendimą šalyje.
2000 metais SIF įkūrė 66 nevyriausybines organizacijas vienijančią Nevyriausybinių organizacijų koaliciją moterų žmogaus teisėms ginti Lietuvoje (www.women-coalition.webinfo.lt) bei yra jos koordinatorius ir moderatorius. Šios koalicijos motto „Mąstančios moterys neturi tylėti“ skatina kiekvieną moterį sąmoningai ir aktyviai įsitraukti į socialinę veiklą, nebūti abejinga šiandieninėms problemoms, inicijuoti būdus jų sprendimui ir daryti įtaką viešai politikai.
Socialinių inovacijų fondas aktyviai įgyvendina nacionalinius projektus, kuriuos finansuoja Europos Socialinis Fondas ir Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Šiais projektais siekiama skatinti socialinę ir profesinę socialiai remiamų žmonių reabilitaciją (žiūr. Projektai)
Socialinių inovacijų fondas yra ir aktyvus Lietuvos moterų lobistinės organizacijos narys.
Europos lygmenyje Socialinių inovacijų fondas aktyviai dalyvauja europiniuose projektuose (Socrates, Grundtvig, Leonardo da Vinci, Daphne, European Aid ir kt.), kuriuos remia Europos Komisija. Jau daugiau nei 17 metų SIF bendradarbiauja su kitomis organizacijomis visą gyvenimą trunkančio mokymo srityje. Teikęs paraiškas daugiau nei 30 ES projektų bei koordinavęs daugiau nei 10 ES projektų, Socialinių inovacijų fondas sukaupė didelę ES projektų valdymo patirtį (žiūr. Projektai).
SIF aktyviai organizuoja konferencijas bei seminarus Europos lygmenyje. Vieni iš svarbiausių pastarųjų metų renginių buvo šie:
Tarptautiniame lygmenyje Socialinių inovacijų fondo veikla yra labai įvairi, apimanti tiek tarptautinių projektų rengimą bei jų įgyvendinimą daugiausiai trečiose pasaulio šalyse (Kazachstanas, Uzbekistanas, Rusija), tiek ir alternatyvių nevyriausybinių organizacijų ataskaitų Jungtinėms Tautoms apie tai, kaip Lietuvoje įgyvendinamos JT Konvencijos, rengimą.
1999-2000 metais Socialinių inovacijų fondas dalyvavo UNIFEM projekte „Konvencijos dėl moterų visų diskriminacijos formų panaikinimo – CEDAW įgyvendinimas bei monitoringas“, kurio vykdymo metu Niujorke, JAV buvo organizuoti mokymai lobizmo ir JT Konvencijos dėl visų formų diskriminacijos prieš moteris panaikinimo įgyvendinimo temomis, skirti nevyriausybinėms organizacijoms. Po šių mokymų SIF parengė dvi šešėlines ataskaitas dėl visų formų diskriminacijos moterims panaikinimo konvencijos ir moterų žmogaus teisių įgyvendinimo Lietuvoje ir jas pristatė JT CEDAW Komitetui Niujorke, JAV: 2000 metais 2008 metais
Taip pat Socialinių inovacijų fondas parengė šešėlinę ataskaitą dėl ekonominių, socialinių ir kultūrinių teisių pakto (CESCR) įgyvendinimo, kurią 2004 metais Ženevoje, Šveicarija pristatė JT Komitetui. MOTERŲ EKONOMINĖS, SOCIALINĖS IR KULTŪRINĖS TEISĖS LIETUVOS RESPUBLIKOJE
Mes didžiuojamės galėdami pranešti, kad CEDAW Rekomendacijose Lietuvai buvo akcentuojami tie klausimai, kuriuos SIF iškėlė savo šešėlinėse ataskaitose 2000 ir 2008 metais.
CEDAW Rekomendacijos Lietuvai: 2000 metais 2008 metais
Nuo 2010 Socialinių inovacijų fondas dalyvauja ir EK European Aid projektuose, kuriais siekiama sustiprinti nevyriausybinių organizacijų sektorių trečiojo pasaulio šalyse. 2011 m. gruodžio mėnesį Uzbekistane, Taškento mieste Socialinių inovacijų fondo direktorė pravedė mokymus gebėjimų stiprinimo, bendradarbiavimo tinkle ir lėšų rinkimo temomis nevyriausybinių organizacijų atstovams iš Kazachstano, Uzbekistano, Rusijos ir Kinijos.